Po co gogle na narty? Możliwość komentowania Po co gogle na narty? została wyłączona

po co gogle na narty

Sezon narciarski za pasem, a w głowach narciarzy rodzi się coraz więcej pytań. Głównie zadają je ci, którzy dopiero zaczynają myśleć o tym, aby po raz pierwszy zaopatrzyć się w narty i ekwipunek. Już co najmniej kilkanaście razy pytano nas o to, “po co gogle na narty”? Zebraliśmy więc informacje na ten temat, aby udzielić możliwie jak najrzetelniejszej odpowiedzi.

Bez gogli ani rusz!

Ktoś, kto do tej pory nie miał wiele wspólnego z narciarstwem, może sobie pomyśleć, gogle to owszem przydatny ekwipunek, ale na pływalnię, aby woda nie zalała oczu. Owszem, i w takim razie się przydają, ale tym bardziej są nieodzowne na stoku narciarskim. 

I nie dotyczy to wyłącznie profesjonalnych narciarzy, wszak każdy amator nie powinien się bez nich obejść. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o to, żeby wyglądać na trasie jak rasowy narciarz (choć i to ma swój walor), ale liczą się względy wygody i bezpieczeństwa. Dobra, przejdźmy do konkretów.

Klarowna widoczność

Porządne gogle spełniają wiele funkcji. Jedną z nich jest widoczność. Szusując na nartach powinna być nieskazitelna, przecież nawet drobne problemy z widocznością mogą skutkować mniej czy bardziej groźnym wypadkiem. Jeśli przeoczymy korzeń, istnieje ryzyko, że pofruniemy wysoko, modląc się w duchu o w miarę miękkie lądowanie. 

Gdy jeździmy podczas słonecznych dni, promienie słońca mają skłonność nas razić. Próbujemy się przed tym obronić, mrużąc oczy. Ale na dłuższą metę jest to nader męczące, dlatego polecamy gogle z odpowiednimi soczewkami. Istotne tutaj jest to, aby były ciemne bądź spolaryzowane. Wtedy będziemy mogli szaleć z szeroko otwartymi ślepiami.

Przykład idealnych gogli na słoneczny stok.

Poza tym zauważmy też, że śnieg (ewentualnie śnieg z deszczem) nie będą już wdzierały się do naszych źrenic.  

Czy dzieci potrzebują gogli na narty?

Pytanie wydaje się nieco dziwne. Skoro dorośli powinni jeździć w specjalnych goglach, to tym bardziej dzieci. Są przecież bardziej narażone na wypadki. Zauważmy, że gogle ochronią oczy smyka nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również kijkiem narciarskim.

Jakie polecamy gogle narciarskie

Kwestia wyboru idealnych gogli narciarskich zasługuje co najmniej na odrębny artykuł. W tym miejscu przynajmniej zasygnalizujmy główne czynniki, którymi przy doborze powinniśmy się kierować. Przede wszystkim nie powinny parować. Poza tym ważne, aby były przeciwwietrzne oraz przeciwmgielne. Warto też zwrócić uwagę na to, czy model chroni przed promieniami UV. Pamiętajmy o ich niekorzystnym dla zdrowia działaniu!

Dowiedz się, co jeszcze warto zabrać na narty.

Poprzedni artykułNastepny artykuł