Narty zjazdowe dla zaawansowanych Możliwość komentowania Narty zjazdowe dla zaawansowanych została wyłączona

Narciarstwo jest wspaniałym sportem. Uzależnia i wciąga z wielu powodów. Górskie widoki, zmrożone powietrze, krystalicznie biały śnieg i… świetne, niczym nieskrępowana zabawa. Czegóż chcieć więcej? Pewną wadą jest fakt, że największą frajdę osiąga się po osiągnięciu wysokich umiejętności. To oczywiście wymaga czasu i praktyki. Natomiast nawet największe umiejętności nie będą dawały pełni frajdy, o ile nie będzie się dysponowało świetnym sprzętem. Zaawansowani narciarze powinni wyposażyć się w narty, które pozwolą im czerpać pełnymi garściami z mroźnych i śniegowych rozkoszy.

Narty zjazdowe dla zaawansowanych narciarzy

Oczywiście, równie ważne co narty są odpowiednie wiązania oraz buty. To jednak jest bardzo bogaty temat i wymaga poruszenia w osobnym artykule. W tej chwili skoncentrujemy naszą uwagę jedynie na samych nartach, a dodatkowo ograniczymy się do nart zjazdowych. Oznacza, to że nie będziemy omawiać nart dla tych, którzy mają ochotę poszaleć poza przygotowanymi stokami lub marzą o podniebnych ewolucjach w snow parkach.
Na początku należy podzielić zaawansowanych narciarzy na tych, którzy mają ambicje sportowe oraz tych, którzy pomimo wysokich umiejętności ograniczają się do jazdy rekreacyjnej.

Jeśli intersują Cię mocniejsze wyzwania i chcesz rozpocząc przygodę ze skitouringiem, sprawdź poradnik jak dobrać sprzęt skitourowy.

Narty z grupy allround lub allmountain są przeznaczone dla zaawansowanych technicznie amatorów. Pozwalają na swobodną jazdę z różnymi prędkościami, a każdy skręt, niezależnie od jego promienia będzie łatwy do wykonania. W grupie allmountain często można spotkać deski z technologią rocker, polegającą na odpowiednim uniesieniu dziobowej części narty oraz specyficznym profilowaniu talii. Mówiąc ogólnie: konstruktorzy nart postanowili zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko. Co ciekawe, odnieśli sukces, gdyż rockery pozwalają na uzyskanie łatwości wchodzenia w skręt charakterystyczny dla nart krótkich przy jednoczesnym tłumieniu drgań i osiągnięciu wysokiej stabilności charakterystycznej dla nart długich. Długość nart powinna być zbliżona do naszego wzrostu lub nieznacznie większa.

Profesjonaliści chcący ścigać się na twardych, czarnych trasach powinni poszukać modelu dla siebie wśród nart slalomowych i gigantowych. Narty slalomowe służą do pokonywania tras w krótkich i szybkich skrętach. Natomiast gigantowe umożliwiają osiąganie ogromnych prędkości w długich skrętach o dużym promieniu. Decydując się na tak specyficzny produkt musimy pamiętać, że aby skorzystać w pełni z tej przyjemności możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiednio pustej, świetnie przygotowanej trasy. Dlatego decydując się na zaawansowany produkt, musimy dobrze przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania.

Poprzedni artykułNastepny artykuł