Jakie narty dla średnio zaawansowanych? Możliwość komentowania Jakie narty dla średnio zaawansowanych? została wyłączona

Wiele osób zastanawia się, jakie narty dla średniozaawansowanych sprawdzą się najlepiej. Przychodzi czas, gdy posiadany sprzęt zimowy przestaje spełniać wszystkie nasze oczekiwania.

Przed podjęciem decyzji o zakupach należy przede wszystkim racjonalnie ocenić posiadane umiejętności. Zdecydowana większość narciarzy posiada dylemat – model sztywny czy elastyczny? Poniżej udzielono odpowiedzi na to pytanie.

Narty elastyczne

Narty elastyczne są relatywnie miękkie. Oznacza to, że podczas jazdy dopasowują się nieco do otoczenia. Jest to szczególnie ważne podczas skręcania. Taki model wybaczy drobne błędy w technice. Oczywiście nie jest on idealny. Podstawową wadą jest fakt, że bardzo często ich dynamika jest niewystarczająca. Może okazać się, że nie zapewniają one oczekiwanej precyzji podczas jazdy.

Narty sztywne

Narty sztywne wydają się doskonałą propozycją dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie na stoku. Trzeba jednak pamiętać, że ich dobór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Liczą się tutaj nie tylko realne umiejętności. Duże znaczenie ma ciężar użytkownika. Pamiętajmy, że tego typu narty są trudniejsze w opanowaniu. Bardzo sztywne modele wymagają włożenia sporej energii – w innym przypadku siła docisku będzie zbyt niska. Zwiększa to prawdopodobieństwo groźnego upadku.

Szerokość nart

Wybierając stopień sztywności nart należy również pamiętać o ich szerokości. Parametr ten bezpośrednio wpływa na komfort jazdy. Im węższe narty, tym większa siła podczas wykonywania manewrów. Jeśli tył nart jest szeroki, to skręt nie stanowi wyzwania. Oczywiście ma to swoje minusy. Taki model nie pozwala na płynne przechodzenie z zakrętu w zakręt. O slalomie na stoku można więc zapomnieć.

Jaki model nart dla średnio zaawansowanych wybrać?

Osoby o średnich umiejętnościach powinny postawić na model stabilny, który sprawdzi się zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, jak i bardziej profesjonalnej. Wiele osób wybiera narty elastyczne, które posiadają dość szeroką część środkową. Dzięki nim wykonywanie podstawowych manewrów stanie się łatwiejsze.

Osoby, które pragną spróbować czegoś nowego (np. podstaw slalomu) powinny postawić na model sztywny, który posiada wąski tył. Lepiej unikać nart z rockerem. Są one dedykowane głównie tym, którzy posiadają perfekcyjnie wypracowaną technikę. Sięgają po nie ci, którzy interesują się jazdą zawodową.

Odrębny wpis poświęciliśmy nartom dla początkującego.


Poprzedni artykułNastepny artykuł