Jakie wybrać narty dla dziecka 130 cm? Możliwość komentowania Jakie wybrać narty dla dziecka 130 cm? została wyłączona

Nierzadko stajemy przed problemem, jaki pojawia się, gdy zbliżają się ferie zimowe, a nie mamy sprzętu narciarskiego dla naszego dziecka. Lata życia dziecka między 10 a 12 rokiem życia to trudny okres, jeśli bierzemy pod uwagę zakupy ubrań, o sprzęcie sportowym nie wspominając.

Zastanawiamy się wtedy, jakie narty dla dziecka 130 cm powinniśmy zakupić lub ewentualnie wypożyczyć. Przy czym, zauważmy od razu na wstępie, ceny dobrych markowych nart ustabilizowały się na naszym rynku krajowym już w takim stopniu, że bardziej opłaca się narty kupić, niż pożyczyć.

Jakie narty dla dziecka 130 cm?

Generalnie, jeśli narty mają posłużyć dziecku trochę dłużej, dobrze by było rozejrzeć się za nartami o długości minimum 130 cm. A zanim przejdziemy do nart, trzeba by pomyśleć o dobrych butach narciarskich, jest to jednakże temat na osobne rozważania. Zarówno, jeśli chodzi o buty, jak i narty, przy wyborze decydować powinno kilka czynników, a wśród nich: poziom zaawansowania naszej pociechy, waga i wzrost małego narciarza. Dla grupy dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat fachowcy polecają, by narty miały długość „pod” pachę dziecka, a najwyżej mają sięgać do barków początkującego amatora białego szaleństwa. Ważne, by nie przekraczać tych, jakkolwiek subiektywnie określonych, wartości, bowiem zbyt długa narta wymaga użycia większej siły od młodego narciarza, zwłaszcza przy manewrach w czasie skrętów. Pamiętajmy także o ty, by tzw. taliowanie, czyli promień skrętu w nartach młodszych dzieci wynosił około 65-75 milimetrów. W nartach starszych narciarzy promień skrętu może być już nieco mniejszy.

Narty dla dziecka 130 cm – przykładowe modele

Gdy precyzujemy wybór, jakie narty dla dziecka 130 cm, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka najbardziej reprezentatywnych modeli w niszy nart juniorskich. Wszyscy liczący się producenci nart mają w swej ofercie narty tego typu. Dobrym przykładem mogą być tu Nordica Little Belle o długości 130 cm, o konstrukcji rdzenia kompozytowego, zapewniają młodej narciarce wysoką sterowność, przy jednoczesnej sprężystości samej narty.

Z kolei marka Head proponuje model WorldCup Rebels, o długości 126 cm, posiadają drewniany rdzeń i są przeznaczone raczej dla bardziej doświadczonych juniorów i jak twierdzi sam producent, przygotowane raczej do dynamicznej, wręcz agresywnej jazdy.

Z kolei Rossignol wszedł na rynek z nartami z serii Terrain Kid Junior, (o interesujących nas tutaj długościach: 128, 140 cm), gdzie zastosowano specyficzny przedni tip rocker, co zwiększa sterowność nart przy skrętach. Przy czym, lekka konstrukcja zapewnia łatwość w manewrowaniu, jazda zwłaszcza na początkowym etapie nauki jest intuicyjna.

Narty o długości 130 cm, również z kompozytowym rdzeniem wprowadziła także marka Elan, która proponuje juniorskie narty z serii Formula S. Narty te, produkowane w technologii U-Flex, zapewniają pełne zgięcie narty podczas skrętu, także pod butem narciarza. A jak wiadomo, łatwiejsze, bardziej intuicyjne inicjowanie skrętu jest bardzo ważne dla początkującego narciarza

Poprzedni artykułNastepny artykuł