Noce i poranki stają się coraz zimniejsze. To znak, że niedługo przywita nas zima, a wkrótce po niej zima. Niektórzy narzekają na chłód i krótkie dni, ale są i tacy, którzy nie mogą się wprost doczekać, gdy nastanie ich ulubiona pora roku. Zaliczają się do tej grupy między innymi pasjonaci nart. Doświadczeni narciarze znają na pamięć stoki i zaplanowali z góry swoją zimową aktywność. Ale są i początkujący, którzy dopiero poznają teorię narciarstwa, czytając m.in. o sprzęcie, w jaki muszą się zaopatrzyć. To dla nich przygotowaliśmy artykuł dotyczący tego, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej pary nart.
Allround czy race – która grupa dla świeżaka?
Narty dzielimy ze względu na różne kategorie. Główną jest podział na dwie grupy – mianowicie Allround oraz Race. Nie jest łatwo zdefiniować, która będzie odpowiednia dla początkującego narciarza. Nieraz na forach toczą się na ten temat długie polemiki, które nie prowadzą do wiążących rozstrzygnięć. Właściwie pierwsza z nich jest uniwersalna i odpowiednia dla każdego, nie tylko dla największych wyjadaczy. Z kolei grupa Race przypisywana jest raczej bardziej doświadczonym narciarzom, preferującym szybką jazdę, nieraz dość stromymi stokami. Nazywa się je czasem zawodniczymi, co nie znaczy, że są przeznaczone wyłącznie dla zawodowców.
Z kategorii tych zwykło się wyodrębniać podkategorie. Przy czym w owym wpisie, jedynie sygnalizujemy ten wątek, nie zagłębiając się w zagadnienie.
W każdym razie żółtodziób powinien wybrać narty z działu Allround.
Kształt nart
Kiedy już zdecydujemy się na sprzęt z określonej grupy – zapewne będzie to typ Allround – pora przyjrzeć się kolejnych cechom nart. Jest ich całkiem dużo, ale skupimy się na najbardziej istotnych. Zalicza się do nich choćby kształt. Tutaj obowiązuje reguła, że im bardziej wcięty model, tym łatwiej się nim skręca. Chodzi tu o manewrowanie na stoku. Do tych o zwiększonym bocznym wcięciu zaliczamy popularne narty carvingowe, które umożliwiają jazdę “na krawędzi”. Niemniej początkującym zalecamy mniej “wyczynowy” zestaw otakim wcięciu pozwalajacym na swobodne manewrowanie bez użycia nadmiernej siły.
Sztywność nart
Coś niecoś już wiemy na temat kształtu nart. Przejdźmy więc do kolejnego atrybutu – to sztywność. Tutaj z kolei im model jest sztywniejszy, tym więcej wysiłku oraz umiejętności potrzeba, aby właściwie skręcać i nie zderzyć się z drzewem czy innym żółtodziobem. Polecane są zawodnikom uprawiających sportową, rzadziej czysto rekreacyjną jazdę. Poza tym, co zresztą logiczne, sztywniejsze zestawy są stabilniejsze.
Jak wiemy, początkujący nie opanowali trudnej umiejętności swobodnego manewrowania, dlatego przypisuje się im narty mniej sztywne.
Długość nart
Idealnie, mniej więcej już orientujemy się w kwestii kształtu i długości nart – pora teraz, by przybliżyć nieco temat ich długości. Tutaj oczywiście oceniamy je pod kątem wzrostu użytkownika, czyli narciarskiego żółtodzioba. Niedawno dużą popularnością cieszyły się możliwie jak najkrótsze modele, które nieraz osiągały wręcz miniaturowe rozmiary. Obecnie, na całe szczęście, odchodzi się od tego irracjonalnego trendu. Przy czym uważa się, że narty dla świeżaka powinny być krótsze od niego przynajmniej o 10, 15, a w skrajnych przypadkach nawet 20 centymetrów.
I na tym kończymy przegląd podstawowych cech nart, na jakie powinien zwrócić baczną uwagę początkujący narciarz. Póki co nie uwzględniliśmy we wpisie preferowanych producentów. Jako że jest to szeroki temat, naszym zdaniem wymaga on odrębnego artykułu.
A kiedy już się podszkolimy, staniemy przed decyzją, jakie wybrać narty dla średniozaawansowanych.