Jak dobrać narty dla dziecka Możliwość komentowania Jak dobrać narty dla dziecka została wyłączona

Jakie narty dla dziecka

Wybór nart to duża odpowiedzialność. Jeśli przeprowadzimy go niewłaściwie, możemy nie tylko zrazić się do narciarstwa, ale także potłuc się czy nawet doznać kontuzji. Najbardziej na tego rodzaju niefortunne zdarzenia narażone są dzieci. Dlatego też pytanie „jakie narty sprawić dziecku” jest bardzo istotne i wymaga gruntownego zbadania tematu. Z myślą o młodych narciarzach przygotowaliśmy ten oto artykuł.

Jakie wybrać narty dla dziecka?

Zanim zaczniemy przeglądać oferty w sklepie stacjonarnym czy internetowym, ważne abyśmy wzięli w rachubę kilka czynników. Do najważniejszych rzecz jasna należą rozmiar, a także umiejętności narciarskie naszego smyka. Żle dobrany sprzęt może skutkować tym, że dziecko nabierze niepożądane nawyki, które w dalszych latach stanowić będą dużą przeszkodę w czerpaniu wielkiej frajdy z jeżdżenia.

Wzrost dziecka a wybór nart

W temacie doboru długości nart do wzrostu istnieje nieco rozbieżności. Przyjmuje się, że decydując się na określony model powinniśmy odjąć 5-10 centymetrów od naszej wysokości. Jednak wybierając narty powinniśmy wziąć pod uwagę inne jeszcze aspekty. W przypadku najmłodszych narciarzy w wieku około pięciu lat ich narty powinny być możliwie najkrótsze, sięgając mniej więcej do pach. Zakładamy poza tym, że taki szkrab dopiero rozpoczyna swoją przygodę z białym szaleństwem, dlatego doglądamy również tego, aby były mocno taliowane, czyli o wyraźnym bocznym wcięciu. Ułatwi to manewrowanie, w tym skręcanie, młodemu adeptowi narciarstwa.

W kolejnych latach życia dziecka sukcesywnie wymieniamy narty na te dłuższe, najpierw sięgające barków, a następnie brody czy nawet nosa. (Zobacz przykładowo, jakie wybrać narty dla dziecka 130 cm).

Gdy latorośl staje się nastolatkiem, jego kościec wciąż się formuje, zatem narty kilkunastolatka wciąż powinny być juniorskie i elastyczne. Spokojnie, na bardziej sztywne, przeznaczone dla dorosłych przyjdzie jeszcze czas.

Młoda narciarka spogląda z uśmiechem w przyszłość.

Waga młodego narciarza

Pamiętamy jednak o tym, że młodzi rówieśnicy, nawet jeśli mają podobny wzrost, to mogą się różnić zdecydowanie pod względem wagi. Dlatego warto przyswoić sobie dość proste zależności. Jeśli pociecha jest lekka jak na swój wzrost, wówczas wskazany jest dobór krótszych nart, które dają większą stabilność aktywnemu dziecku.

Gdy jest inaczej, zatem smyk waży dość sporo względem wzrostu, narty mogą być dłuższe, bowiem waga dziecka daje mu większą stabilność.

Umiejętności dziecka a dobór nart

Rzecz jasna, wiek często przekłada się na umiejętności naszego dziecka. Niemniej bywa tak, że już siedmio- czy ośmioletnie dziecko jest już dość doświadczonym narciarzem z wieloma godzinami spędzonymi na stoku. Wówczas zaopatrujemy go w dobrej jakości sprzęt (na przykład narty marki K2), który został skonstruowany z myślą o tych, którzy są już nieco obeznani z jazdą narciarską. W innym wybieramy spośród szerokich, modeli typu slalomowego, które pomogą pociesze stawiać pierwsze kroki na stoku, niwelując jej niedostatki techniczne.

Narty to nie wszystko

Warto na koniec przypomnieć, że choć wybór nart dla dziecka jest kluczowy, to nie można zapomnieć o innych elementach wyposażenia młodego narciarza. Zaliczamy do niego choćby buty narciarskie, które również powinniśmy dostosować do wieku, rozmiarów oraz umiejętności smyka.

Poprzedni artykułNastepny artykuł