Jakie narty dla 4 latka? Możliwość komentowania Jakie narty dla 4 latka? została wyłączona

Jakie narty dla 4 latka

Wybór odpowiednich nart to kluczowa kwestia, szczególnie, gdy dotyczy naszej pociechy. Dzieci mają różne predyspozycje oraz warunki fizyczne, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Poza tym istotny jest również wiek malucha. Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy cykl artykułów, który rozpoczyna wpis odnoszący się do tego, jakie narty wybrać dla czterolatka.

Jakie narty wybrać dla czterolatka

Z grubsza rzecz biorąc przy doborze nart dla smyka zaleca się, aby ich długość sięgała od jego podbródka do klatki piersiowej. Dość popularne są również tabelki, które mają ułatwić nam selekcję „desek”. Gdyby się ich sztywno trzymać, czteroletnie dziecię o 102 centymetrach wzrostu i przy wadze 16 kilogramów powinno otrzymać narty o długości mieszczącej się w granicach 80-90 centymetrów.

Przy czym należy nanieść poprawkę na kilka kwestii. Pojawia się przecież naturalne pytanie, a co w przypadku jeśli wzrost malucha nie znajduje się w żadnej z rubryk? Wtedy bierzemy pod uwagę wagę latorośli. Choć i tutaj trzeba dokonać pewnych rozgraniczeń.

Wszakże istotną kwestią jest to, jaki poziom umiejętności narciarskich cechuje pociechę. Gdy mowa o czterolatku ze zrozumiałych względów – najmłodsi uczą się jeździć między 3 a 5 rokiem życia – nie może on być narciarskim wygą i dopiero stawia pierwsze kroki na stoku czy trasie biegowej. Ale faktem jest, że i wśród czteroletnich narciarzy mogą być całkiem spore różnice jeśli chodzi o technikę, gdyż 10 wizyt na stoku a 0 czy jedna to jednak duży rozstrzał.

Odrębną też kwestią – i równie istotną – jest to , jak szybko maluch się uczy i jaki styl jeżdżenia preferuje (co nierzadko wynika z pierwszej sprawy).

Różne techniki jazdy „uwiecznione” na śniegu.

Kiedy dobieramy krótsze narty?

Często prezentujemy maluchom odpowiednio krótsze bądź dłuższe narty (pamiętając, aby nie przesadzić w żadną stronę). Przedstawiamy czynniki, które przemawiałyby za pierwszą z opcji.

– Smyk jest zupełnym nowicjuszem (co jest bardzo prawdopodobne) lub preferuje ostrożną jazdę (co jest logiczne, chociaż temperament dziecka nierzadko temu przeczy).

– Waga dziecka jest niewielka w porównaniu do rówieśników. Krótsze narty pozwolą lekkiej pociesze poczuć się pewniej na stoku, natomiast wszelkie błędy techniczne nie będą skutkowały aż tak poważnymi konsekwencjami.

– Stosunkowo krótkie narty polecane są żółtodziobom bądź tym, którzy nie jeżdżą szybko, ale za to często skręcają.

Kiedy dobieramy dłuższe narty

Są również powody, dla których należałoby sprezentować smykowi raczej dłuższe „deski”. Do najpoważniejszych zaliczamy:

– Dziecko preferuje szybką i agresywną jazdę. Krótsze narty by je znacznie ograniczały, dając im mniej radości z „białego szaleństwa”.

– Maluch jest dość ciężki jak na swój wiek. Pełnię możliwości zaprezentuje na dłuższych nartach, na których harmonijnie rozłoży się jego ciężar.

– O tym już pisaliśmy – dziecko rośnie bardzo szybko, mówi się nieraz, że „na oczach”. Zdarza się zatem, że kupujemy narty na zapas, zatem nieco dłuższe, skutek czego pociecha będzie na nich sięgała dłużej (nawet dwa lata).

Przy czym w ostatnim przypadku uczulamy na to, aby z tym nie przesadzić, gdyż pierwszy zestaw narciarski dziecka powinien być pomyślany tak, aby gwarantował mu maksimum komfortu i bezpieczeństwa.

Poprzedni artykułNastepny artykuł