Podróżując po Polsce można w wielu miejscach można spotkać wyciągi do nart wodnych. Dyscyplina ta łączy w sobie elementy sportów ekstremalnych, sporą dawkę emocji oraz doskonałą dawkę emocji. Z pewnością warto spróbować swoich sił podczas treningu na nartach wodnych, jednak nim do tego dojdzie – wytłumaczmy specyfikę tego sportu.
Sport olimpijski
Pomysł na narty wodne zrodził się w Stanach ponad 100 lat temu. Od tamtej pory z roku na rok przybywa fanów tej wyjątkowej dyscypliny. W Polsce pojawiły się w latach 50 ubiegłego wieku, a już dekadę później rozpoczął się cykl Mistrzostw Polski, który trwa do teraz. I chociaż mogłoby się wydawać, że sport ten będzie niezwykle popularny, to dopiero od niedawna zyskał sporą rzeszę fanów.
Jeśli chcesz zacząć uprawiać ten sport musisz przede wszystkim wiedzieć, że jedynym miejsce gdzie będzie to możliwe, będą sporej wielkości akweny, na których nie występują fale. Dzięki takim wymaganiom wiele jezior i rzek postanowiło rozwinąć tę gałęź sportu i zaproponować turystom nowy wymiar rekreacji.
Pod koniec lat 60 XX wieku, Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał narty wodne za sport olimpijski.
Do nart wodnych potrzebujemy jednej lub dwóch nart oraz motorówki albo elektrycznego wyciągu narciarskiego. Cała aktywność w głównej mierze opiera się na holowaniu narciarza po akwenie. Motorówka lub wyciąg powinny być odpowiednio dostosowane do umiejętności narciarza.
Nauka pływania na nartach wodnych
Samo opanowanie jazdy na nartach wodnych nie jest trudne. Największy problem może sprawiać wejście w nartach do wody z przyczepionymi do nich nartami. Do najistotniejszych kwestii zaliczyć można utrzymanie czubków nart nad poziomem wody. Osoba ćwicząca powinna chwycić linę i przyjąć właściwą pozycję – szeroko rozłożone ramiona pozwolą zmniejszyć napięcie w mięśniach. Jeśli chcesz skręcać na nartach wodnych, musisz stosować tę samą zasadę co na nartach normalnych – zrobisz to tylko dzięki operacji ciężarem ciała.
Narty wodne tak samo jak pozostałe dyscypliny sportowe wymagają odpowiedniego stroju i sprzętu. Wodny narciarz musisz zaopatrzyć się w piankę oraz kamizelkę ratunkową, tylko w ten sposób zachowa on podstawowe warunki bezpieczeństwa. Sam wybór nart zależny jest od rodzaju treningu.
Narty wodne w Polsce
Polskie zbiorniki wodne oferują kilka naprawdę profesjonalnych wyciągów do nart wodnych. Pierwszy z nich znajduje się w Augustowie i ma długość 740 metrów. Dłuższy, bo 760 metrowy znajdziemy w Lublinie na Zalewie Zemborzyckim. Oprócz tego na narty wodne warto wybrać się do Ostródy (800 metrów) oraz Margoninu (1000 metrów). Największy w Europie wyciąg zlokalizowany jest w Szczecinku (1100 metrów).