Osoby, które kochają jazdę na nartach, a w swojej okolicy nie mają stoku często wybierają narciarstwo biegowe. W odróżnieniu od tego tradycyjnego, by biegać na nartach nie potrzeba stoku, wystarczy dowolny zaśnieżony teren, W wielu parkach zimą, nawet na nizinach, przygotowywane są specjalne trasy właśnie pod biegówki.
Czym wyróżnia się narciarstwo biegowe?
Narciarstwo biegowe to sport pochodzący ze Skandynawii, który na początku nie był wcale dyscypliną, a zwyczajnie sposobem przemieszczania się na większe odległości. Dziś cenione jest jako forma treningu aerobowego, w którym pracują zarówno nogi, jak i ręce.
Łatwe przemieszczanie się na nartach możliwe jest dzięki innej metodzie mocowania buta. W odróżnieniu od klasycznych nart, biegówki przymocowane są tylko w palcach. Swoboda ruchu dla pięty pozwala poruszać się niemal na każdym terenie, nie tylko zjeżdżać, ale także wspinać się czy pokonywać przeszkody.
Narciarstwo biegowe – jak zacząć?
By rozpocząć przygodę z narciarstwem biegowym nie trzeba stosować żadnego wyczerpującego treningu. Warto jednak przed sezonem zimowym korzystać z okazji do długich spacerów i wędrówek po lesie.
Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Tradycyjne narty trzeba będzie zamienić na biegówki. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy zaprzyjaźnimy się z tą dyscypliną można na początek pożyczyć narty z wypożyczalni, lub od znajomych, jeśli są podobnej postury. Narty biegowe, podobnie jak te tradycyjne, dobiera się do wzrostu i wagi, a tylko takie odpowiednio dobrane zagwarantują odpowiedni komfort jazdy.
Od spaceru do biegu
By spacerować na nartach biegowych teoretycznie nie trzeba zatrudniać trenera, często wystarczą instrukcje od bardziej wprawionych znajomych. Jednak jeśli chcemy, by jazda była przyjemnością warto umówić się przynajmniej na jedną lekcję, podczas której trener zaznajomi nas z tajnikami techniki klasycznej.
Gdy opanujemy podstawy biegania na nartach warto jeszcze raz skorzystać z wykwalifikowanego trenera. To pozwoli opanować wyższy poziom jazdy na biegówkach, czyli technikę łyżwową.