Prawidłowa jazda na nartach Możliwość komentowania Prawidłowa jazda na nartach została wyłączona

Zawsze pamiętaj o złotej zasadzie jazdy na nartach: zachowaj właściwą postawę ciała! Jest to jedna z głównych rzeczy, o których należy pamiętać podczas korzystania z zaśnieżonych stoków. Twoja prędkość, kierunek, w którym jedziesz i warunki śniegowe na stokach nieustannie się zmieniają podczas jazdy na nartach. Dlatego odpowiednia postawa ciała ma kluczowe znaczenie dla szybkiego, ale także bezpiecznego dostosowania techniki do aktualnych warunków. Nawet zawodowi narciarze nieustannie pracują nad poprawą postawy ciała w nadziei, że w kółko pokonają swój najszybszy czas. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowa jazda na nartach.

Jak opanować trudną sztukę jazdy na nartach

Właściwa postawa ciała zapewnia swobodę ruchów i elastyczność potrzebną do prawidłowych i płynnych zwrotów. Posiadanie odpowiedniej pozycji pozwala szybko dostosować technikę jazdy do terenu i warunków oraz łatwo zmienić pozycję ciała, na przykład przy zmianie kierunku lub prędkości.

Zjazd z góry łączy emocje związane z jazdą na nartach przy dużych prędkościach z płynnymi, długimi zakrętami. Odpowiednia technika gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo na stoku.

Różnica w stosunku do klasycznych skrętów równoległych polega na tym, że skręt w trakcie szybkiej jazdy wymaga bardziej nachylonej pozycji ciała. Ponadto narty nie ślizgają się, ale zamiast tego przenoszą narciarza, jak na torach, w poprzek stoku. Bardzo ważne jest, aby krawędzie nart wepchnąć głęboko w śnieg. Pozostawione ślady wskażą, czy dobrze rzeźbiłeś, czy też Twoje narty zjeżdżały w dół. Górna część ciała kompensuje siłę skierowaną w dół na kolana i biodra podczas ruchu pod górę, dzięki czemu zachowana jest równowaga.

Podczas jazdy na nartach bardzo ważna jest prawidłowa pozycja dolnej części ciała, szczególnie kostki, kolana i stawy biodrowe. Częstym błędem jest to, że stawy są trzymane zbyt sztywno. W takim przypadku nie są w stanie amortyzować nierówności, a narciarze tracą równowagę. Kiedy spoiny są wygięte i elastyczne, mogą szybko reagować na nierówności na zboczach.

Poprzedni artykułNastepny artykuł