Jakie gogle na narty? Możliwość komentowania Jakie gogle na narty? została wyłączona

jakie gogle na narty

W narciarstwie najważniejsze są oczywiście narty, ale nie należy lekceważyć akcesoriów narciarskich, bez których jazda na nartach jest albo utrudniona, albo wręcz niemożliwa. Jednym z takich istotnych – i nazbyt często niedocenianych – elementów narciarskiego stroju są gogle na narty. Czym się kierować przy selekcji tej części ekwipunku? Aby to ułatwić, służymy kilkoma radami.

Dobór gogli

Gogle są bardzo potrzebne podczas wypadów na stok. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie oczu przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Przydają się podczas rozmaitych warunków pogodowych. Gdy śnieży, wówczas śnieg i woda nie przedostają się do oczu. Podobnie jest z odpryskującym spod nart śniegiem. Poza tym podczas ewentualnego upadku czy też zderzenia się z drzewem czy inną przeszkodą dzięki goglom oczy będą bezpieczne. Kolejna rzecz to osłona przed słońcem, jeżeli wybierasz się na bardzo nasłoneczniony stok, wówczas warto zapewnić sobie gogle chroniące przed działaniem promieni UV. Z drugiej strony są i takie modele, które przeznaczone są na jazdę, wieczorem, o zmierzchu czy w nocy, pozwalają bowiem wyraźniej widzieć, kiedy jest mało światła.

Na co należy też zwrócić uwagę?

Dopasowane gogle

Gogle mają być dopasowane do kształtu głowy. Istotne jest, aby szczelnie przylegały do twarzy i nie zsuwały się. Nie mogą także być zbyt ciasne, wówczas komfort jazdy zostanie zdecydowanie obniżony. Powinny one także pasować do kasku. Dlatego warto udać się do sklepu wraz z nim, aby sprawdzić to na miejscu.

Kolor soczewek

Kluczową, choć nieco lekceważoną, kwestię stanowi dobór soczewek, a konkretniej ich kolor. Trzeba pamiętać, że zależnie od barwy są one przystosowane do jazdy w innych warunkach. Na przykład w pochmurny lub spowity mgłą dzień idealne będą soczewki żółte i złote. Całkiem dobrze w takim świetle odnajdują się również czerwone czy różowe szybki. Inne zdadzą egzamin słoneczną porą.

Poprzedni artykułNastepny artykuł