Narciarstwo biegowe: odzież Możliwość komentowania Narciarstwo biegowe: odzież została wyłączona

Czasy, w których podczas aktywności fizycznej zakładało się zwykłe dresy i bawełnianą koszulkę, odeszły w zapomnienie. Sklepy sportowe oferują szereg profesjonalnych ubrań, których nie powinno zabraknąć w szafie każdego, kto uprawia sport, czy to amatorsko, czy też wyczynowo. Podobne reguły obowiązują, gdy człowiek rozpoczyna przygodę ze sportami zimowymi, np. narciarstwem biegowym.

Coraz częściej wybierane narciarstwo biegowe

W ostatnich latach rośnie popularność narciarstwa biegowego. Dlaczego? W odróżnieniu od klasycznej jazdy na nartach nie wymaga wielkich umiejętności, wiąże się z mniejszym ryzykiem wypadku, nie jest także konieczny wyjazd w góry. Ten rodzaj narciarstwa może być praktykowany bowiem na płaskim terenie. Oprócz nart jeszcze jeden element wyróżnia narciarstwo biegowe: odzież. Z racji tego, że bieg po śniegu uprawiany jest zimą, wymaga specyficznych elementów garderoby.

Co powinien mieć na sobie narciarz biegowy?

W narciarstwie biegowym najważniejszą funkcję spełniają buty o właściwej wytrzymałości i stabilności. Niemniej ważne są jednak termoaktywne ubrania. Powinny one zapewnić odpowiednią temperaturę ciała, odprowadzać wilgoć i chronić przed wychłodzeniem organizmu. W skład standardowego zestawu wchodzą:

– kurtka;
– bluza;
– bielizna termiczna;
– spodnie narciarskie;
– rękawice;
– czapka.

Kurtka powinna być przeciwdeszczowa i lekka, aby zapewnić optymalną swobodę ruchu.
Bluza powinna być dopasowana do ciała i wykonana z „oddychającego” materiału, dzięki czemu zachowana jest odpowiednia wentylacja powietrza. Bardzo ważna jest bielizna termiczna dopasowana do typu sylwetki. Najistotniejsza cecha spodni narciarskich to tkanina odprowadzająca parę wodną. Nie można zapominać o dodatkach ochronnych, takich jak czapka i rękawice, które zapobiegają utracie ciepła.

Poprzedni artykułNastepny artykuł