Wyciąg na Śnieżkę Możliwość komentowania Wyciąg na Śnieżkę została wyłączona

wyciąg na śnieżkę

Śnieżka uchodzi za symbol zarówno samych Karkonoszy jak i całych Sudetów. Poza tym kojarzy nam się także z Karpaczem, na który rzuca swój majestatyczny cień. Do tego miasta chętnie wybieramy się na narty, niedaleko jest przecież wyciąg narciarski Kopa-Złotówka. W każdym razie czasem odkładamy na chwilę narty na bok, aby udać się na Śnieżkę. Pojawiają się pytania – trzeba iść pieszo czy też można tam wjechać wyciągiem?

Z Kopy na Śnieżkę

Otóż nie funkcjonuje bezpośredni wyciąg na Śnieżkę z Polskie. Istnieje za to kilka szlaków, którymi możemy podążać na ten wspaniały szczyt z Karpacza. Można go dobrać według tego, czego oczekujemy od wędrówki. Chodzi nam o to, by dotrzeć jak najszybciej, czy też wolimy napawać się widokami? To już zależy od nas samych! W każdym razie na pewno w naszym gronie są i tacy, którzy nie przepadają za dłuższymi wędrówkami lub też już się nachodzili – i dla nich też jest pewne rozwiązanie. 

Mogą bowiem podjechać kolejką na Kopę. Jej trasa zaczyna się w samym Karpaczu, poza tym niedaleko znajduje się świetna baza turystyczna w postaci licznych restauracji i hoteli. Dzięki temu znacznie łatwiej nam przychodzi zorganizować sobie czas. Przejazd kolejką jest szybki, wręcz błyskawiczny, bo zajmuje w jedną stronę zaledwie siedem minut. Jest to zasługa niedawnej modernizacji (miała miejsce w 2018 roku). W czasie tych kilku minut będzie co podziwiać, bowiem podróżujący wyciągiem znajdują się wysoko nad mijanym terenem.

Wykorzystując dobrze ten czas, docieramy wreszcie na Kopę. Jesteśmy na wysokości 1377 m.n.p.m. – zatem dość wysoko. A stąd już rzut beretem do Śnieżki. Po obfitującej we wrażenie przejażdżki widokiem pora na spacer – zresztą niezbyt wymagający. W krótkim czasie najpierw dotrzemy do obiektu PTTK Dom Śląski, w którym można na przykład zamówić nocleg. Znajduje się on u podnóża Śnieżki. 

Wreszcie dochodzimy na szczyt, który piętrzy się 1602 m.n.p.m. Przed nami rozpościera się górski krajobraz, który warto uwiecznić aparatem fotograficznym. Ujrzymy również stację meteorologiczną, ciekawie ukształtowaną pod względem architektonicznym, dlatego też nazywaną Specyficznymi “dyskami”. Natomiast pielgrzymów zaciekawi zabytkowa kapliczka pod wezwaniem Św. Wawrzyńca z 1681 roku.

Poprzedni artykułNastepny artykuł