Rekord w skokach narciarskich Możliwość komentowania Rekord w skokach narciarskich została wyłączona

rekord w skokach narciarskich

Skoki narciarskie porywają nas od lat. Jest coś niesamowitego w tych sportowcach, którzy fruną nad zeskokiem. Jesteśmy im wdzięczni, że możemy ich obserwować podczas lotu. Doceniamy nawet tych, którzy nie zawsze oddają najdalsze skoki.

Tym niemniej najbardziej nas wzruszają rekordy, które z roku na rok stają się coraz bardziej wyśrubowane. A tych w skokach jest całkiem sporo, przywołajmy więc te najbardziej spektakularne.

Rekordowa liczba zwycięstw w sezonie

Cofnijmy się do sezonu 2015/2016, który w skokach narciarskich należał bezapelacyjnie do jednego skoczka. Był nim Słoweniec Peter Prevc. Trudno w to uwierzyć, ale w tym okresie na najwyższym stopniu podium stawał aż 15 razy. Co ciekawe, póki co w całej karierze robił to 22 razy, zatem większośc z nich osiągnął właśnie wtedy. I gdyby tego było mało, tylko 6 razy uplasował się poza podium, natomiast raz (w drugim konkursie sezonu) poza topową “10”, gdy był 11. Na wiele konkursów przed zakończeniem sezonu zapewnił sobie Kryształową Kulę, którą honoruje się zwycięzcę całego cyklu. Od tego czasu, cóż, próbuje nawiązać do tego wyczynu… Póki co wygrał raptem raz, ale jest jeszcze stosunkowo młodym zawodnikiem i nie powiedział ostatniego słowa. Ostatnio notuje coraz lepsze rezultaty.

Rekordowa długość lotu

Również i w tej kategorii chlubnymi zgłoskami zapisał się wspomniany Słoweniec. W 2015 roku jako pierwszy skoczek w historii pokonał w locie ćwierć kilometra. Przy czym mógł być niepocieszony, bo dzień później w kolejnych zawodach osiągnięcie to zostało pobite przez Norwega Andersa Fannemela.

Obecnie tym, który poleciał w historii najdalej, jest Austriak Stefan Kraft. Aby wyrównać rekord, należy teraz skoczyć na przynajmniej 253 i pół metra. Należy przypuszczać, że niedługo się to dokona. Kto wie, czy nie na tegorocznych zawodach, które kończą sezon a mają rangę Mistrzostw Świata.

Rekordowa liczba zwycięstw

Tutaj bezapelacyjnym i dość zdumiewającym zwycięzcą jest Austriak Gregor Schlierenzauer. W młodym wieku, jako zawodnik dwudziestokilkuletni! triumfował w zawodach z cyklu Pucharu Świata aż 53 razy. Drugi w tej klasyfikacji jest już nieżyjący Matti Nykänen (aka Latający Fin), który wygrywał 46 razy. Spośród skaczących zawodników na drugim miejscu plasuje się Kamil Stoch, któremu jednak brakuje do osiągnięcia Austriaka kilkanaście zwycięstw.