Pierwsze narty dla dziecka Możliwość komentowania Pierwsze narty dla dziecka została wyłączona

pierwsze narty dla dziecka

Jeśli rodzice lub przynajmniej jedno z nich jest zapalonym narciarzem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamiłowanie do białego szaleństwa zostanie zaszczepione potomkowi. Zwykle, gdy osiąga już drugi rok życia, pojawiają się pytania, czy to już pora, aby rozglądać się za pierwszymi nartami? 

Nie udzielimy na to jednoznacznej odpowiedzi, zamiast tego zastanowimy się, co brać pod uwagę przy wyborze pierwszych nart dla pociechy.

Pierwsze narty dla dziecka – istotne parametry

Niektórzy, włącznie z nielicznymi sprzedawcami nart i akcesoriów narciarskich, wychodzą z założenia, że przy doborze nart istotny jest wyłącznie wzrost narciarza. Rzeczywiście, to bardzo ważna kwestia, niemniej nie jedyna i nie najważniejsza. Jeśli syk odznacza się raczej typową dla jego wieku budową ciała (wzrost oraz waga), to zaleca się, by jego narty sięgały mu mniej więcej do ramion. Pamiętając, że mają to być pierwsze narty dla dziecka, nie powinniśmy równocześnie pomijać aspektu naturalnych predyspozycji fizycznych malucha.

Niektóre pociechy są sprawniejsze, bardziej wygimnastykowane niż inne, i nie ma w tym nic dziwnego. Poza tym bierzemy w rachubę także nastawienie mentalne szkraba. Są przecież maluchy mniej i bardziej odważne. Pierwszym możemy sprezentować deski, które pozwolą mu powoli oswajać się z nimi oraz jazdą narciarską. Wówczas mogą być na przykład nieco krótsze, gdyż dłuższe utrudniają manewrowanie i branie zakrętów. Dobrze też jeżeli nie są zbyt ciężkie, co zdecydowanie ułatwia tak istotne hamowanie.

Przede wszystkim zabawa

Bez względu na to, czy mamy na myśli dziecko pięcio- czy na przykład już ośmioletnie. Pierwsze jego narty powinny umożliwić mu zabawę. Dlatego też powinny zostać dobrane właśnie pod tym, a nie innym kątem. Dziecko, które pierwszy raz ma na nogach narty nie będzie szaleńczo manewrowało na stoku. Zamiast tego uda się na tzw. oślą łączkę, by poznać, jak to jest mieć na nogach coś oprócz skarpet i butów. Tym czymś są oczywiście narty.

Poza tym często poleca się szkółki narciarskie, wiele z nich ma sekcję przeznaczoną właśnie dla małych dzieci. Dla tych najmłodszych zaś są narciarskie przedszkola, które z całego serca polecamy.

Poprzedni artykułNastepny artykuł