Ośla łączka – pierwszy wyjazd na narty, o czym warto pamiętać Możliwość komentowania Ośla łączka – pierwszy wyjazd na narty, o czym warto pamiętać została wyłączona

Z jednej strony ekscytacja, z drugiej zdenerwowanie. Podczas pierwszego wyjazdu na narty towarzyszy nam wiele emocji, jednak aby oszczędzić sobie dodatkowych nerwów, warto poświęcić więcej czasu na odpowiednie przygotowanie. Źle dobrany strój i brak rękawiczek może skutecznie zniechęcić nas do korzystania z uroków tego zimowego sportu.

Pierwszy raz na nartach

Wielu niedoświadczonych narciarzy uważa, że wystarczy przypiąć do butów narty, założyć czapkę na głowę i można szusować między drzewami. Nic bardziej mylnego! Pierwszy wypad na narty musi być dobrze przemyślany i zaplanowany, tak by nie nabawić się kontuzji lub przeziębienia spowodowanego źle dobranym strojem.

Pożyczaj i wypożyczaj

Narty tak jak każdy sport wiąże się z wydatkami, jednak w tym przypadku mogą być one większe niż się spodziewaliśmy, dlatego podczas pierwszego wyjazdu nie warto inwestować w narty, buty, czy kurtki. Na większości stokach sprzęt potrzebny do jeżdżenia można wypożyczyć. Buty narciarskie, odpowiednio dobrane narty, kijki i nawet kaski to coś co znajdzie się w asortymencie tamtejszych wypożyczalni. Skorzystaj z pomocy obsługi, ponieważ nic nie może krępować ruchów ani uciskać Twoich kończyn.

Co do kompletowania stroju na narty, postaraj się takie elementy jak kurtkę, spodnie, kask czy gogle pożyczyć od kogoś znajomego. Ceny za poszczególne części garderoby narciarza sięgają nawet kilku tysięcy, dlatego jeśli masz możliwość wypożyczenia ich, zrób to. Może się okazać, że narty nie są dla Ciebie, a to oznacza, że będziesz zmuszony odsprzedać część zakupionych rzeczy lub trzymać je, jeśli zmienisz kiedyś zdanie.

Bielizna termoaktywna dla początkującego narciarza

Niezależnie od tego, czy planujesz w przyszłości kontynuować swoją przygodę ze sportem zimowym, czy też nie, istnieje kilka rzeczy, o których sami musimy pomyśleć.

Przede wszystkim podstawą stroju każdego narciarza jest bielizna termoaktywna. Gruba kurtka i spodnie narciarskie to nie wszystko, ponieważ nie utrzymają one ciepła i nie wchłoną wilgoci (pot), która może pojawić się podczas nauki. Mimo tego, że buty narciarskie są masywne, nie zatrzymują ciepła. Z myślą o komforcie jazdy i zdrowiu dobrą inwestycją będą również skarpety narciarskie, dzięki którym nie odmrozimy sobie palców. Kolejnym niezbędnym elementem garderoby każdego początkującego narciarza powinien być szalik lub komin chroniący przed wiatrem. Warto zaopatrzyć się również w rękawice softshell i kominiarkę pod kask.

Nauka jazdy na nartach

Kiedy już sprawę stroju i sprzętu mamy za sobą warto przemyśleć kilka kwestii związanych z nauką jazdy na nartach. Przede wszystkim schowajmy dumę i ambicję do kieszeni i zdecydujmy się na niską lub całkiem płaską górkę. Szusowanie po trasie dla zaawansowanych to zły pomysł nie tylko ze względu na nasze umiejętności, ale również na niebezpieczeństwo jakie stwarzamy dla doświadczonych narciarzy.

Jak nauczyć się jeździć na nartach

Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w tym zimowym sporcie. Wskakujesz w narty, odpychasz się i zjeżdżasz w dół. No właśnie nie do końca… Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że jest to czynność podczas, której można nabawić się wielu kontuzji i przyswoić złe nawyki. Dobrany naprędce sprzęt, ogromny zapał i brak doświadczenia doprowadzić może do skręcenia kolana lub zerwania więzadeł.

Na narty zazwyczaj wybieramy się w towarzystwie znajomych lub rodziny. Bywa tak, że wśród nich znajdują się osoby, dla których jazda na nartach nie jest pierwszyzną. Mimo sympatii do siebie nawzajem, lepiej zrezygnować z wybierania ich na swoich nauczycieli. Po pierwsze, jeśli nie są instruktorami i nie mają doświadczenia w nauce jazdy na nartach, mogą nie wyłapać wielu błędów przez nas popełnianych i wpajać nam złe nawyki.

Instruktor w tym przypadku będzie najlepszym możliwym wyborem. Nie bez powodu dostał certyfikat, którym może się pochwalić na stronie danego stoku. Ważne jest, byśmy nawiązali z nim nić porozumienia, ponieważ w jego towarzystwie spędzimy kilka pierwszy godzin na stoku. Instruktor z pewnością wyłapie błędy, pokaże nam jak ze sobą łączyć poszczególne elementy jazdy i czego nie robić. Nawet wytrawnym narciarzom zaleca się korzystanie z kilku godzin jazdy z instruktorem co jakiś czas, tak by podszkolić swoje umiejętności.

Niezależnie od tego dokąd wybieramy się na narty warto uzbroić się w cierpliwość i dobry krem z mocnym filtrem. Nie zrażajmy się po pierwszych kilku upadkach. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi.

Poprzedni artykułNastepny artykuł