Krótkie narty dla dorosłych Możliwość komentowania Krótkie narty dla dorosłych została wyłączona

Krótkie narty dla dorosłych

W jeździe na nartach, szczególnie rekreacyjnej, chodzi przede wszystkim o, jak to się mówi, “czerpanie funu”. Musi wiele czynników złożyć się na to, by tak było. Jendym z nich jest dobór odpowiednich nart. Jednak, czym tak właściwie są te “odpowiednie narty”? Na to nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Dla niektórych mogą to być względnie krótkie narty. W jakich przypadkach się sprawdzą krótkie narty dla dorosłych?

Kiedy zakładamy krótkie narty

Rzecz jasna krótsze narty mają zwykle narciarze, którzy charakteryzują się mniejszym wzrostem, co jest rzeczą naturalną i nie wymaga dalszych objaśnień. Dodatkowo, niezbyt długie deski poleca się osobom lżejszym, co wynika z praw fizyki, cięższej osobie łatwiej się utrzymać na dłuższych nartach. Przy czym warto przy okazji obalić pewien mit. Są tacy, którzy wychodzą z założenia, że im krótsze narty dla początkującego, tym lepiej. Takie myślenie jest mylne, bowiem na zbyt krótkich nartach zdecydowanie trudniej się utrzymać, wywrotki stają się wówczas chlebem powszednim (wynika to z krótszych krawędzi). Poza tym, co nie mniej istotne, przeciążeniu ulegają kolana, które w niedalekiej przyszłości może przyczynić się do powstawania groźnych kontuzji – nie mówiąc już o braku przyjemności czerpanej z jazdy. Pamiętajmy, żę narty mogą być krótkie – lecz nie nazbyt krótkie.

Styl preferowanej jazdy

Wychodzimy, że nie należy trzymać się sztywnych reguł, że dla określonej wagi i wzrostu narciarza można dobrać idealne deski. Wiele przecież zależy od umiejętności narciarza bądź predyspozycji psychofizycznych kandydata na narciarza. Nie należy zresztą to rzadkości przypadek, kiedy dwie osoby o podobnych umiejętnościach oraz budowie ciała (wzrost, waga) stawiają na narty o odmiennych długościach, różniących się na przykład o 10 centymetrów.

Krótsze będą odpowiednie dla kogoś, kto preferuje jazdę slalomową, lubi często skręcać i spędzać czas na dynamicznej jeździe. Dłuższe są natomiast gigantki, na których trasy pokonuje się tzw. Szerokim, łagodnym łukiem.

Poprzedni artykułNastepny artykuł