Jak dobrać narty zjazdowe? Możliwość komentowania Jak dobrać narty zjazdowe? została wyłączona

jak dobrać prawidłowo narty zjazdowe

Niejeden już raz otrzymywaliśmy od czytelników zapytania w rodzaju, jakie wybrać narty. Wiele z nich odnosiło się do nart zjazdowych. Kiedy tych pytań nie było jeszcze tak dużo, odpisywaliśmy na nie indywidualnie. Jadnak aktualnie graniczy to z niemożliwością. Dlatego przygotowaliśmy specjalny artykuł odnoszący się do tej właśnie sprawy.

Jak prawidłowo dobrać narty zjazdowe

Dobór nart może być banalnie prosty. Wchodzisz do sklepu i wybierasz model, który Ci się podoba, i na który Cię stać. Proste? Owszem, ale to nie powinno tak wyglądać! Sekret tkwi w tym, aby narty dobrać w sposób prawidłowy. Chodzi o to, aby ani nas nie ograniczały, ani nie stwarzały zbyt wielu trudności, które mogłyby się nawet przerodzić w wypadki.

Pierwsza rzecz to:

Oceń swoje umiejętności

Do tego zadania trzeba podejść szczerze. Nie można przeceniać swych umiejętności i po jednym wypadzie na narty twierdzić, że się jest drugim Hermannem Maierem. Lepiej nieco nie doszacować swych zdolności. Dla ułatwienia można wymienić cztery poziomy kunsztu:

Żółtodziób na deskach

Dziewczyny prezentują się nieźle, ale wyglądają jak podstawione modelki.

Do tej pory tylko oglądaliśmy narciarzy w telewizji lub słuchaliśmy relacji naszych nieco snobujących znajomych. Nabraliśmy ochoty, aby samemu spróbować. Mniejszych umiejętności już nie możemy mieć. W tym wypadku przede wszystkim powinno nam zależeć, aby sprzęt współgrał z naszym nieopierzeniem.

Średniozaawansowany

Już co nieco potrafimy. Całkiem nieźle nam wychodzi skręcanie, choć jeszcze nie opanowaliśmy techniki ciętych skrętów. CZerwone trasy nie są nam zupełnie obce. Pamiętajmy, że oceniając swój kunszt nie bierzmy pod uwagę wyłącznie tego, ile razy już jeździliśmy. Jednym wystarczy kilka krótkich wypadów, aby już sobie radzić nieźle na stoku. Drudzy, by osiągnąć ten poziom, potrzebują lat, a w skrajnych przypadkach dziesięcioleci.

Pewny człowiek na stoku

Jesteś kimś, kto wszędzie daje radę. Techniki jazdy nie mają przed Tobą tajemnic. Świetnie radzisz sobie na trasie i poza nią. Przy czym wyczuwasz, że jest jeszcze kilka rzeczy do poprawki. Zresztą zawsze tak jest!

Mistrz

Zdjęcie poglądowe. Tak wygląda rasowy narciarz.

W poczet mistrzów wliczamy zawodowców i półzawodowców. Z nartami potrafią zrobić dosłownie wszystko. Dlatego też wybierają najbardziej wymagające modele nart.

Parametry nart

Skoro już oceniliśmy nasz talent. Przejdźmy do parametrów opisujących narty:

Taliowanie

Pod tym pojęciem kryją się trzy liczby. W milimetrach podana jest najszersza część dziobu, najwęższa wartość pośrodku narty oraz najszerszy element na wysokości pięty.

Promień skrętu

Ten zaś zostaje podany w metrach. I co tutaj powinniśmy wiedzieć? Im jest mniejszy, tym narta bardziej zwrotna, lecz mniej stabilna, gdy ostro grzejemy. Dlatego amatorzy powinni kierować się ty, aby przyjmował raczej dużą wartość. Zawodowcy – wręcz przeciwnie.

Sztywność

Sztywniejszymi nartami trudniej się manewruje, co jest zresztą oczywiste. Stąd też niech żółtodziób postawi na miększe modele.

Klasyfikacja nart

Ważne jest również to, co zamierzamy robić z nartami. Oczywiście: jeździć na nich. Ale i to robi się w różny sposób. Wspomnijmy choćby o nartach zaklasyfikowanych jako Allmountain, które są dość uniwersalne i sprawdzają się w bardzo różnych warunkach. Jeżeli lubisz spędzać czas poza wytyczonymi trasami, skieruj uwagę na typ Freeride. Amatorom, o których nigdy nie zapominamy, polecamy krótsze egzemplarze Shorties czy nawet Supershorties.

Poprzedni artykułNastepny artykuł