Jak dobrać narty biegowe? Możliwość komentowania Jak dobrać narty biegowe? została wyłączona

Jeszcze kilka dekad temu, gdy sporty zimowe dopiero raczkowały na świecie, nie istniał żaden podział na narty. Nie tylko na konkretne rodzaje nart biegowych, lecz w ogóle na narty. Obowiązywał jeden standard zarówno do zjazdów, skoków, jak i biegów. Rozwój technologiczny i chęć rywalizacja spowodowały, że dziś dla początkujących problemem wręcz jest dobranie odpowiedniego rodzaju nart dla siebie.

Podstawowy podział nart biegowych – jak zacząć?

Zanim udzieli się odpowiedzi na pytanie, jak dobrać narty biegowe, należałoby najpierw udzielić informacji na temat tego, jaki jest ich podstawowy podział.

Narty biegowe w najbardziej podstawowy i intuicyjny dla początkującego sposób podzielić można na te, których używa się do zjazdów równoległych i są to narty do tylu klasycznego, oraz narty do stylu łyżwowego, gdy ślady poruszającego narciarza układają się w bardzo charakterystyczną jodełkę.
Narty do stylu klasycznego ponadto podzielić można na trzy rodzaje. Są to narty biegówki, które są bardzo wąskie, narty śladowe, które są szerokie i przeznaczone do turystycznej jazdy oraz narty przełajowe back country. Są to turystyczne śladówki z dodatkową metalową krawędzią.

Jakie narty biegowe dla początkujących?

Które zatem z nich będą najlepsze do jazdy dla osoby początkującej? Przede wszystkim osoba początkująca nie powinna porywać się na szybkich, sportowych nartach. Zdecydowanie lepiej jest złapać nieco doświadczenia na zwykłych, turystycznych nartach śladowych, a dopiero potem zainteresować się w razie potrzeby nartami sportowymi, jakimi bez wątpienia są biegówki.

Narty biegowe długość

Bez względu na to, który z tych rodzai nart biegowych stanie się tym pożądanym, konieczne będzie wybranie ich pod kątem określonego parametry, czyli w tym wypadku długości. Wiele osób błędnie sądzi, że długość nart powinno się dobierać głowie pod względem wzrostu narciarza, który będzie je używał. Jest to błąd, ponieważ wzrost nie ma aż tak dużego znaczenia. Znacznie ważniejsza jest waga narciarza. Im więcej się waży, tym dłuższe powinny być biegówki. Jest to bardzo ważne, dlatego że stojąc w biegówkach, nie powinno się zbyt mocno dociskać ich do podłoża.

A co z butami?

Oczywiście nie da się jeździć na nartach, nie posiadając do nich określonego rodzaju butów i wiązań. Tutaj bardzo pomocne jest to, że do każdego rodzaju nart biegowych dopasowany jest osoby rodzaj butów. Biegówki sportowe to buty lekkie i sprężyste, a biegówki turystyczne to buty znacznie cięższe z powodu zastosowania w nich ocieplenia.

A jak już wybierzemy narty i buty, zastanówmy się, jak się ubrać na biegówki.

Poprzedni artykułNastepny artykuł