Dlaczego smarujemy narty zjazdowe specjalnym smarem Możliwość komentowania Dlaczego smarujemy narty zjazdowe specjalnym smarem została wyłączona

dlaczego smarujemy narty zjazdowe specjalnym smarem

Nieraz spotykamy się z pytaniem, dlaczego smarujemy narty zjazdowe specjalnym smarem? To ciekawe zagadnienie i sądzimy, że warto je w kilku, czy nawet kilkunastu zdaniach omówić.

Smarowanie nart to podstawa

Przy okazji zaakcentujmy to, jak istotne jest, aby regularnie smarować narty. Przemawia za tym kilka naprawdę mocnych argumentów. Nie bez znaczenia jest wszakże to, że na dobrze nasmarowanych nartach po prostu lepiej się śmiga. I nie dotyczy to wyłącznie narciarstwa zjazdowego, ale również biegowego, a i skoczkowie narciarscy mogliby niejedno w tej sprawie powiedzieć. Smarowanie nart nie jest żadną fanaberią, ale czymś nieodzownym dla tych którzy na serio traktują swoją pasję.

Również i ci, do których przemawiają korzyści ekonomiczne, powinni na poważnie potraktować tę czynność. Systematycznie i prawidłowo smarowane narty wystarczą nam na dłużej. Ślizgi się tak nie ścierają, zachowując na lata swoje właściwości.

Powtórka z fizyki

Co się liczy przy narciarstwie zjazdowym? Aby płynnie się jeździło. Dlatego tak istotne jest, aby zmniejszyć tarcie. Zachodzi ono między powierzchnią ślizgu a podłożem, w tym wypadku warstwą śniegu. Smar wchodzi między nie, przez co nie oddziałują na siebie z taką siłą. Za taką odpowiedź uczęń na lekcji fizyki mógłby otrzymać całkiem niezłą ocenę!

Do nart zjazdowych dobieramy smar ślizgowy. Co ciekawe, stosuje się go również przy narciarstwie biegowym, lecz tutaj używa się również smaru trzymającego o odmiennym działaniu.

Warunki pogodowe

Istnieją smary uniwersalne, jak to się mówi, na każdą pogodę. Ale nieraz warto rozważyć wybór któryś ze specjalnych, które przypisane są wąskim przedziałom temperatur, na przykład: od 0 do -2 stopni C.

Poprzedni artykułNastepny artykuł