Jak dobrać narty zjazdowe do wzrostu? Możliwość komentowania Jak dobrać narty zjazdowe do wzrostu? została wyłączona

jak dobrać narty zjazdowe do wzrostu

Dobierając narty zjazdowe bierzemy pod uwagę kilka spraw. Dzisiaj skupimy się na jednej z nich. Zastanowimy się mianowicie nad tym, jak dobrać narty zjazdowe do wzrostu.

Dobrze dobrane narty

Przed podobnym wyzwaniem stoją najczęściej początkujący narciarze, którzy prawdopodobnie stoją przed wyborem swoich pierwszych nart. Bardziej zaawansowani zwykle zdobyli już wiedzę i mogą w tych sprawach doradzać innym.

Tymczasem mniej doświadczonym przypomnijmy, jak ważny jest prawidłowy dobór nart, także pod względem ich długości. Warto uczyć się rozsądnie, aby nie rzucać się z motyką na słońce. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo nasze oraz innych ludzi na stoku. Poza tym niewygodne, zbyt krótkie czy za długie narty sprawią, że zaczynając przygodę z narciarstwem szybko zaczniemy nabierać nieprawidłowych nawyków. Poza tym pierwsze niepowodzenia mogą nas skutecznie zniechęcić przed dalszymi próbami. A tego nie chcemy!

Mierzymy narty zjazdowe

Dla ułatwienia tego zadania przyjęło się pewną regułę. Otóż narty zjazdowe dla mężczyzn powinny sięgać im gdzieś między podbródkiem a czołem; z kolei paniom poleca się narty o długości równej wysokości klatki piersiowej czy nosa.

Oczywiście nie należy się sztywno stosować do owych wytycznych. Narciarz może być nadmiernie lekki czy ciężki jak na swój wzrost. W pierwszym przypadku wybieramy trochę krótsze narty, a w drugim — dłuższe, co zapewni zjeżdżającemu większą stabilność.

Istnieje również zasada, według której krótsze, czyli łatwiejsze w manewrowaniu deski mogą dobierać początkujący oraz wybierający niedługie trasy zjazdowe. Z kolei lubiący szybką i agresywną jazdę, poza tym doświadczonym zawodnikom, rekomenduje się dłuższe narty.

Tyle jeśli chodzi o teorię. Poza tym przed dokonaniem wyboru warto skonsultować zakup z zaufanym sprzedawcą, który niejednemu klientowi spieniężył odpowiednie narty!

Poprzedni artykułNastepny artykuł